((به نام حضرت دوست))
آموزش نوازندگی پیانو
(سطح مقدّماتی)
درس اوّل - قسمت دوّم


    به تصویر بالا نگاه کنید ، تمام کلیدهایی که صدای نت (C) (( دو )) را شامل می شوند علامت گذاری شده اند ، اگر دقت کنید ، می بینید که چطور تمامی نت های - (C) (( دو )) پیش از دو کلید مشکی متوالی آمده اند؛ در اصل کلید های مشکی دو تایی علامتی هستند برای پیدا کردن محل قرارگیری نت (C)  (دو) ، حالا شما جایگاه نت (C) (دو) بر روی صفحه کلید یا همان کلاویه های پیانو را یاد گرفتید . این گامی بسیار بزرگ برای یادگیری نوازندگی پیانو می باشد ؛ زیرا شما پیش از شروع اجرای یک قطعه خاص بر روی پیانو بایستی که کلاویه نت (C) - (دو)را شناسایی نمایید.
     به جهت کاربری ساده تر شما تنها به تشخیص محل یک نت (
C)(دو) بر روی صفحه کلید می باشید ، که به این نت خاص اصطلاحاً (Middle C) (دو میانی) می گویند؛ این کلید به این دلیل (( دو میانی )) نامیده می شود که زمانی که شما دقیقاً روبه روی پیانو نشسته باشید ،  این کلید (C)(دو) دقیقاً روبروی شما و در وسط پیانو قرار گرفته است ، به تصویر بالا نگاه کنید .
      دوباره به تصویر بالای صفحه نگاه کنید ، در بالای صفحه کلید پیانو شما خطوط ، علایم و اعدادی را مشاهده می کنید که در فاصله ای که شامل دو سری خط موازی پنج تایی می شود قرار دارند ، به کل این مجموعه ، خطوط حامل یا ((Staff)) گفته می شود.
   
STAFF یا همان خطوط حامل محلی است که زبان موسیقی آنجا نوشته می شود! بله موسیقی هم یک زبان است درست مانند سایر زبان ها مانند انگلیسی ، فرانسه ، عربی و ... و همانند تمامی زبان ها دارای قوائد و علائم و حروف مختص به خود می باشد .این زبان به شما میگوید که چه چیزی را کی بنوازید و کجای قطعه سکوت کنید  .
    
 در تصویر بالا تنها یک نت نوشته شده است و آن نت همان نت   ((MIDDLE C))(دو میانی) است .


در درس بعدی به نت های بیشتری می پردازیم ، اینکه در کجای خطوط حامل قرار می گیرند و چگونه بر روی پیانو به اجرا در می آیند .


پایان قسمت دوّم